طراحی اپلیکیشن موبایل و 10 اشتباه رایج طراحان در طراحی اپلیکیشن

طراحی اپلیکیشن موبایل با سادگی بصری بدون اینکه تکراری و خسته‌ کننده شود چالش برانگیز است. در سال ۲۰۱۷، بیش از ۹۱ میلیارد برنامه و اپلیکیشن از اپل استور و گوگل پلی دانلود شدند. تقریبا ً ۱۳ برنامه به ازاء هر نفر در کل کره زمین. تعجبی ندارد که حدود 57% از برنامه های دانلود شده در ماه اول و حدود ۷۱ درصد بعد از ۹۰ روز برنامه هایی هستند که بیش از یکبار در ماه دانلود شده اند و کاربران آنها را اصلا باز نمی‌کنند.

اگر در طراحی اپلیکیشن موبایل بخشی از یک اپلیکیشن نامطلوب یا کند عمل کند، کاربرها تصمیم می‌گیرند که یک برنامه جدید نصب کنند تا اینکه یک برنامه معیوب را در دستگاه خود نگه دارند. زمانی که یک برنامه توسط کاربر حذف می شود، احتمالا ً فقط چند دلار، به هدر رفته است. تنها ضرر این کار از دست دادن زمان و تلاش طراحان اپلیکیشن و توسعه دهندگان است.

بنابراین، چرا بسیاری از برنامه‌ها شکست می‌خورند؟ آیا این یک پدیده قابل‌پیش‌بینی است که طراحان و توسعه دهندگان باید آن را بپذیرند؟ برای مشتریان، آیا این میزان موفقیت قابل‌قبول است؟ چه چیزی مانع از حذف برنامه‌های شما خواهد شد؟ رایج‌ترین اشتباه از عدم موفقیت در حفظ ثبات طول عمر یک برنامه جذب کاربران در وهله اول است. یک برنامه باید طراحی خوشایند و جزئیات UX بدون از دست دادن هدف بزرگ‌تر را ارائه کند. دنبال کردن برخی از بهترین شیوه‌های طراحی اپلیکیشن موبایل و اجتناب از رایج‌ترین اشتباهات به طراحان کمک خواهد کرد تا برنامه‌هایی بسازند که از زمان ۹۰ روزه استفاده کنند.

در این بخش به 10 اشتباه رایجی که در طراحی اپلیکیشن موبایل روی می دهد، می پردازیم

اشتباه اول: اولین تاثیر از نمایش ضعیف برنامه

معمولا، اولین استفاده یا اولین روز کار با یک اپلیکیشن، مهمترین دوره برای درگیر کردن یک کاربر بالقوه محسوب می شود. اولین برداشت بسیار مهم است که می‌تواند یک نقطه مهم برای بهترین شیوه‌های طراحی اپلیکیشن موبایل باشد. اگر مشکلی پیش بیاید، گیج‌کننده یا خسته‌کننده به نظر برسد، کاربران بالقوه به سرعت تمایل خود را از دست می دهند.

با این حال، تعادل مناسب برای برداشت اول دشوار است. در برخی موارد، فرآیند شبانه‌روزی طولانی برای کشف ویژگی‌های لازم می‌تواند کاربران را خسته کند. بدون محوریت مناسب، و نبود یک جنبه بصری مناسب، برخی برنامه‌ها فقط کاربران را گیج می‌کنند. ایجاد یک اپلیکیشن گرافیکی مناسب در حالی که کاربران را به هیجان‌انگیزترین مورد معرفی می‌کند، نقش یک عامل توازنگر ظریف نیز می باشد.

به یاد داشته باشید که زمانی که کاربران برای اولین بار از یک app استفاده می‌کنند، آن‌ها الزاما ً به هیچ وجه به نحوه کارکرد برنامه یا آنچه که می‌تواند انجام دهد، واقف نیستند. فرآیند آزمون درست، به طراحان این اجازه را می‌دهد تا دریابند که کاربران چگونه از ابتدا با یک اپلیکیشن مواجه می شوند. چیزی که برای تیم طراحی واضح به نظر می‌رسد ممکن است برای تازه ‌واردها چندان واضح نباشد.

اشتباه دوم: طراحی برنامه کاربردی بدون هدف

از ورود به طراحی اپلیکیشن، بدون داشتن هدفی روشن اجتناب کنید. اپلیکیشن ها بیشتر مواقع بجای حل مشکلات و مسائل بر اساس تمایلات، ذائقه ها یا پیشنهاداتی مشخص طراحی می شوند. برای طراح و تیم وی، هدف از تولید برنامه بر هر یک از مراحل پروژه تاثیر گذار خواهد بود. این امر هر تصمیم را، چه از نام تجاری یا بازاریابی یک اپلیکیشن گرفته تا چهار چوب زیبایی شناختی آن هدایت می‌کند. اگر هدف روشن باشد، هر قطعه از این برنامه، به عنوان یک کل منسجم، ارتباط و عملکرد را برقرار می‌کند. انتقال این چشم‌انداز به کاربران بالقوه بدین معنی است که آن‌ها ارزش یک برنامه کاربردی را درک خواهند کرد. این تصویر باید به وضوح از اولین برداشت کاربر منتقل شود و اینکه چقدر سریع می‌تواند دیدگاه این برنامه را به کاربران منتقل کند تا زمانی که سودمندی یک اپلیکیشن به کاربران انتقال داده شود، قطعا جز بخشی از ۲۱ % برنامه‌هایی است که از ۹۰ روز اول می‌گذرد. زمانی که وارد یک بازار می‌شوید، برنامه‌هایی برای همان فضا وجود دارد که می‌توانند به عنوان اصول اصلی مورد مطالعه قرار گیرند . آن‌ها می‌توانند آنچه را که در حال حاضر وجود دارد را بهبود بخشند و یا یک جایگزین منحصر به فرد ایجاد کنند تا برجسته شوند. آن‌ها نباید با بی فکری فقط تقلید شوند.

اشتباه سوم : شکست در ارزیابی همراهی کاربر

در طراحی اپلیکیشن طراحان باید مراقب باشند تا قبل از شروع به کار طراحی، برنامه ریزی دقیق معماری UX برنامه را فراموش نکنند. حتی قبل از رسیدن به مرحله قاب‌بندی سیمی، جریان کاربر و ساختار یک app باید مشخص شود. طراحان اغلب برای تولید زیبایی و جزئیات بیش از حد هیجان‌زده هستند. این امر در فرهنگ طراحان منجر می‌گردد که به طور کلی از UX و منطق ضروری یا جهت‌یابی در یک app استفاده ‌کنند. ابتدا جریان برنامه را قبل از اینکه بیش از حد نگران جزئیات باشید، شرح دهید.

اپلیکیشن های کاربردی اغلب به دلیل عدم وجود یک روند و سازماندهی مناسب، در مقایسه با جزئیات ناقص، شکست می‌خورند. زمانی که فرآیند طراحی اپلیکیشن شروع می‌شود، همیشه تصویر بزرگ را در ذهن نگه دارید. سپس جزئیات باید به وضوح به وجود آیند و مفهوم بزرگ‌تر را تقویت کند.

اشتباه چهارم: عدم توجه به بودجه راه اندازی App

به محض اینکه ویژگی‌ها و کارکردهای اصلی یک app طراحی شده‌اند، زمان خوبی است که در مورد بودجه تیم توسعه صحبت کنیم. این مساله باعث می‌شود که حجم زیادی از زمان طراحی و طرح UX که تیم توسعه، منابع لازم برای پیاده‌سازی آنها را ندارد کاهش یابد.

یادگیری هزینه های میانگین ساخت مفاهیم خاص، ارزش افزوده ای برای جعبه‌ابزار طراح است، زیرا سازگار کردن تفکر طراحی با محدودیت‌های اقتصادی را آسان‌تر می‌سازد.

اشتباه پنجم: شلوغی در ویژگی طراحی اپلیکیشن

خوشبختانه، چهارچوب های دقیق و نمونه‌سازی، تمایز بین عملکردهای ضروری و اضافی را مشخص می‌کنند. هر پلت فرم تلفن همراه یک سکوی نا متناهی است، بنابراین برنامه شما نیازی به این کار ندارد. یک برنامه با ویژگی های شلوغ و پیچیده نه تنها برای کاربر غیرقابل درک می‌شود, بلکه یک برنامه با بار اضافی نیز برای بازار مشکل خواهد بود. اگر این برنامه به طور مختصر توضیح داده شود، احتمالا ً تلاش زیادی برای انجام این کار دارد برای به دست آوردن کاربران در آغاز تنها یک یا دو ویژگی قبل از تست کافی به نظر می رسد، افزودن آیتم های جدید در نسخه‌های بعدی باشد تا ببینیم چه چیزی برای کاربران طنین‌انداز می‌شود. به این ترتیب، ویژگی های اضافی به احتمال زیاد در چند روز اول در طراحی اپلیکیشن بهتر است تا مطرح نگردد.

طراحی اپلیکیشن موبایل و 10 اشتباه رایج طراحان در طراحی اپلیکیشناشتباه ششم: محروم شدن از محتوای برنامه

اگر چه اهداف و مقصد نهایی مهم هستند، ولی اگر در شرایط مناسب هدایت نشوند، نامرتبط می‌شوند. واسط کاربری برای یک برنامه کاربردی مشخص ممکن است برای تیم طراحی واضح به نظر برسد، اما اشخاص و کاربرانی که از رده های مختلف برنامه را استفاده می‌کنند ممکن است رابط کاربری را به صورت بصری پیدا نکنند. به عنوان مثال، برخی از کاربران یک اپلیکیشن ممکن است برخی توابع را شهودی پیدا کند، در حالی که بازنشستگان ممکن است همان چیزها را گیج‌کننده ببینند. محدوده یا موقعیتی که در آن برنامه مورد استفاده قرار می گیرد را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، رابط کاربری Uber در مواردی بسیار سریع استفاده می شود. این عالی است زیرا زمانی که یک کاربر با دوستانش بیرون می روند و نیاز به رزرو کردن دارند، آن‌ها به سختی می‌توانند مکالمه خود را در این فرآیند قطع کنند. Uber مقدار زیادی از محتویات را در داخل برنامه کاربردی پنهان میکند و تنها زمانی ظاهر می‌شود که سناریو خواهان آن باشد.

اشتباه هفتم: اعلان های سوء استفاده کننده در طراحی اپلیکیشن ها

پوش نوتیفیکیشن ها از بهترین شیوه‌های طراحی برنامه هستند. بسیاری از کاربران آن را به طور کامل خاموش خواهند کرد، و این برنامه را به خطر می‌اندازد و برنامه کم کم به فراموشی سپرده می شود. اما این تنها فراوانی اعلان ها نیست که کاربران را فعال یا غیرفعال می کند. این نیز بعنوان یک محتوا است. نوتیفیکیشن های مفید، مانند آگاهی کاربران از ورود یک پیام جدید و یا یادآوری آنها برای انجام امور روزانه، به عنوان برنامه ای مفید و ضروری دیده می شود. نوتیفیکیشن برنامه‌هایی که به روز رسانی ‌های تصادفی و یا اطلاعیه‌های منتشر شده در مورد اخبار را که مستقیما ً بر روی کاربر تاثیر نمی‌گذارند به احتمال زیاد همواره برای همیشه خاموش می شوند. هر اعلان، یک تعامل خرد است که می‌تواند تجربه کاربر را افزایش داده و کارآیی کلی برنامه را تقویت کرده یا کاربران را در معرض خطر قرار دهد و در موارد شدید ، آن‌ها را بر آن می‌دارد که همه برنامه‌ها را با هم پاک کنند.

اشتباه رایج هشتم: طراحی بسیار پیچیده برنامه ها

معمار مشهور، میس ون دو روه یک بار گفت: "خوب بودن بهتر از منحصر به فرد بودن است." بسیار مهم است که در طراحی اپلیکیشن, مشخصات را به طور خلاصه قبل از اضافه کردن سایر بخش‌ها, بیان کند. عناصر طراحی اضافه شده برای ایجاد یک ترکیب بصری جذاب، هنوز نیاز به تجربه کاربر دارد. فرایند طراحی را ادامه دهید، طراحی کاهشی را به جای طراحی افزودنی اعمال نمایید.

پیچیدگی در اغلب موارد ناشی از نقض قواعد غیر ضروری است. آیا این برنامه واقعا ً از بازسازی نمادها و واسط‌های استاندارد در درون زبان بصری و متحرک بهره‌مند خواهد شد؟ شمایل‌های استاندارد ثابت کرده‌اند که به طور جهانی شهودی هستند. بنابراین، آن‌ها اغلب سریع‌ترین راه برای ارایه نشانه‌های بصری بدون ایجاد دسته بندی صفحات هستند. اجازه ندهید طرح با سرعت واقعی به دست آید. اغلب برنامه‌ها فضای سفید کافی به شما نمی‌دهند. هرچند برای یک طراحی خوب به طور کلی حیاتی به نظر می رسند، به خصوص برای طرح‌های متحرک بسیار مهم اند، چون رابطی دوستانه نیستند.

اشتباه رایج نهم: ناسازگاری طراحی اپلیکیشن

اگر در طرحی اپلیکیشن، استانداردهای جدید را معرفی می کنید، باید حداقل در سراسر برنامه ثابت باشد. هر کار یا قطعه جدید لزوما ً نباید فرصتی برای معرفی مفهوم طراحی جدید باشد.

آیا متن به صورت یکنواخت قالب‌بندی شده‌است؟ آیا عناصر رابط کاربری در روش‌های قابل پیش بینی و در عین حال خوشایند در سراسر برنامه عمل می‌کنند؟ سازگاری طراحی باید تعادل بین زبان بصری متداول موجود و اجتناب از راکد شدن از نظر زیباشناسی را پیدا کند. تعادل بین سازگاری و ملالت شهودی یک خط مشی بسیار خوبی است.

اشتباه معمولی دهم : استفاده از تست بتا اپلیکیشن

همه طراحان باید استفاده از برنامه‌های خود را با نوعی حلقه بازخورد، آنالیز کنند تا بفهمند چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی‌کند. یک اشتباه رایج در تست کردن، انجام آزمایش بتای آن‌ها در خانه است. لازم است که با چشمان باز به منظور کاوش در پیش‌نویس این برنامه، آن در نظر بگیرید. یک تبلیغ برای تست بتا و کار با یک مخاطب منتخب قبل از رفتن به فضای عمومی، یا استفاده از یک سرویس آزمایشی مانند زوم کاربران، ارسال کنید. این می‌تواند راه خوبی برای بیرون کشیدن جزئیات، ویرایش ویژگی‌ها و پیدا کردن چیزی باشد که از دست رفته است. تست بتا می‌تواند وقت گیر باشد، اما قطعا ً گزینه بهتری برای توسعه یک برنامه کاربردی است.

نتیجه گیری

مهم است که تیم‌های طراحی اپلیکیشن دقیقا ً بداند که بازار برنامه های کاربردی و انجام هر کار ممکن برای متمایز کردن ارائه آن‌ها از صدها یا هزاران برنامه دیگر که در یک فضای مشابه هستند، چقدر رقابتی است برای انجام این کار، آن‌ها باید یک دیدگاه منسجم از آنچه که برنامه کاربردی تلفن همراه به آن دست می‌یابد داشته باشند. دنبال کردن بهترین روش‌ها و استفاده از یک فرآیند طراحی تکرار شونده که بازخورد کاربر را به کل فرآیند وارد می‌کند، یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار است و یک app را ایجاد می‌کند که برجسته است.

0